a

LITEK veiklos koordinatorius
VĮ „Fizikos instituto mokslo ir technologijų parkas“

Savanorių pr. 235 Vilnius, LT-02300
Telefonas: 8 5 266 16 40
Faksas: 8 5 260 23 17
El. paštas: info@litek.lt

LITEK™ > Pranešimai  > Tikslumas, lankstumas ir mechanika

Tikslumas, lankstumas ir mechanika

Lazerinių ir inžinerinių technologijų klasterio (LITEK) įmonės apima platų spektrą lazerių gamybos rinkos grandinėje. Klasterį sudaro įmonės, kurios bendradarbiaudamos gali pagaminti bei surinkti ne tik didelės galios ar sudėtingas lazerines sistemas, bet taip pat ir smulkiausias, aukščiausio lygio tikslumo reikalaujančias detales šioms lazerinėms sistemoms. LITEK narėmis yra keletas Lietuvos įmonių, kurių išvystytos technologijos leidžia  užsiimti tiksliąja mechanika ir gali pateikti geriausius pasiūlymus netipinių sprendimų, tikslumo ir preciziškumo reikalaujantiems užsakovams.

Prieš 12 metų įsikūrusi UAB „Ekstremalė“ šiuo metu jau turi užsitarnavusi aukšto lygio produktus gaminančios įmonės vardą. Jų veiklos sritis – mechaninis metalo apdirbimas (frezavimas bei tekinimas) ir miltelinis dažymas.  Nors įmonė nėra didelė, tačiau tai leidžia lanksčiai prisitaikyti prie klientų užsakymų ir siekti geriausio rezultato. Vienas pagrindinių jų mechaninio metalo apdirbimo įrankių – tai LITEK infrastruktūroje turimos CNC frezavimo staklės, kurios leidžia išpildyti net pačias sudėtingiausias ir netipines užduotis, pasiekti aukščiausio lygio tikslumą bei paviršių švarumą. Dažnai lazeriniame sektoriuje tokie užsakymai atsiranda, kai norima pagaminti specifines ir vienetines lazerines sistemas, todėl LITEK įmonės natūraliai glaudžiai bendradarbiauja tarpusavyje. Tiksliosios mechanikos detalės gali būti gaminos iš skirtingų medžiagų –aliuminio, plieno, nerūdijančio plieno, vario, žalvario.

Anot UAB „Ekstremalė“ direktoriaus Manto Bortkevičiaus,  kiekvieno kliento tiek Lietuvos, tiek užsienio rinkose užsakymai skirtingi, todėl viena iš įmonės sėkmės paslapčių ir stiprybė – sugebėjimas prisitaikyti prie individualių detalių gamybos subtilybių ir trumpų gamybos terminų.  Įmonės gaminamos produkcijos kiekis per pastaruosius metus paaugo 50 proc., todėl „Ekstremalė“ sėkmingai vykdydama savo veiklą po truputį auga ir plečiasi, perka naujus įrengimus. Glaudus bendradarbiavimas su lazerinėmis įmonėmis leidžia įmonei tapti viena iš lyderiaujančių , mažų kiekių unikalių detalių gamybą galinčių pasiūlyti, įmonių šioje rinkoje.

Iš dalies priešinga CNC frezavimo staklėms technologija, tačiau taip pat prisidedanti prie tiksliosios mechanikos kūrimo – 3D spausdinimas. Šios technologijos tarpusavyje skiriasi tuo, jog CNC frezavimo staklių pagalba medžiaga yra nuimama nuo pradinio gabalo, taip suformuojant galutinę formą, tuo tarpu 3D spausdinimas yra adityvios gamybos atstovas – t.y. medžiagos sluoksniai yra dedami vienas ant kito taip formuojant reikiamą detalę. 3D spausdinimo pagrindiniai privalumai yra tai, jog gaminama yra praktiškai be atliekų ir įmanoma išgauti įvairiausios formos detales (net tuščiavidures). LITEK narė UAB „3D prototipai“ yra didžiausia pabalčio šalyse įmonė, užsiimanti prototipų gamyba, 3D spausdinimu bei projektavimu. Kiekvienam klientų unikaliam produktui jie pasiūlo geriausią sprendimą ir projektavimo paslaugas.  3D spausdinimo metu kompiuterinis modelis yra paverčiamas realiu objektu, kai sluoksnis po sluoksnio (Additive Manufacturing) yra priauginama medžiaga. Pagal užsakovų pageidavimus tai gali būti tiek plastikas, tiek metalas, tiek spalvotasis plastikas. Ši technologija leidžia išgauti ne tik aukšto lygio tikslumo detales vienetinių užsakymų metu, bet taip pat ir pagamintus prototipus patikrinti, kaip jie dera su visa likusia sistema ir tik tada pradėti jų serijinę gamybą.

Vis didėjanti rinkos paklausa neleidžia įmonei stovėti vietoje. Augant užsakymų skaičiui auga ir visa įmonė kartu su juo, artimiausiu metu planuojama įsigyti net antrą metalo 3D spausdinimo mašiną. Paklaustas, su kokiais iššūkiais susiduria įmonė, Vilius Koloskovas – „3D prototipų“ pardavimų vadybininkas, teigia, jog sunkiausia tai, kad žmonės vis dar nepasitiki 3D spausdinimu gaminant patvarias detales ir tenka investuoti papildomą laiką tam, kad būtų įrodyta jų kokybė.  „Jeigu yra problema, tai yra gerai, nes tada mes turim, ką spręsti“– štai su tokiu požiūriu įmonės veiklos koordinatoriai sėkmingai vedė ir vis dar veda verslą į priekį.

Bendradarbiaujant kartu su Fizinių ir technologijos mokslų centru (FTMC) 3D prototipai metalo spausdinimui naudoja Vokietijoje pagamintą EOS M280 įrenginį, veikiantį lazerinio sulydymo principu. Pati technologija vadinama – Direct Metal Laser Sintering (DMLS). 3D spausdinimo mašinoje sukurtas kompiuterinis modelis yra paverčiamas realybe 200 vatų galios skaiduliniu lazeriu sluoksnis po sluoksnio sulydant metalo dulkes. Naudojantis šiuo įrenginiu be jokių papildomų įrankių galima pagaminti net iki 25x25x30cm dydžio tikslius ir tvirtus sudėtingų formų komponentus iš metalo, skirtus tiek lazerinei rinkai tiek kitiems įrenginiams bei mašinoms.