a

LITEK veiklos koordinatorius
VĮ „Fizikos instituto mokslo ir technologijų parkas“

Savanorių pr. 235 Vilnius, LT-02300
Telefonas: 8 5 266 16 40
Faksas: 8 5 260 23 17
El. paštas: info@litek.lt

LITEK™ > Informaciniai  > COVID-19 pandemija – išbandymų metas visiems

COVID-19 pandemija – išbandymų metas visiems

Startavusi Kinijoje, o dabar visame likusiame pasaulyje siautėjanti COVID-19 pandemija tapo rimtu išbandymu Lietuvos žmonėms bei įmonėms. Pasaulis buvo matęs daug ką, bet to, su kuo susiduriame šiandieną ir kokiu žaibišku greičiu vyksta pokyčiai, nesitikėjo nė vienas. Vos per kelias savaites tiek žmonės, tiek verslai turėjo adaptuotis prie staigių karantino ir suvaržymų sąlygų ir atlikti operatyvius sprendimus.

Pandemija skatina imtis pokyčių

Lazerinių bei inžinerinių technologijų sektorius taip pat turėjo greitai prisitaikyti prie šių pokyčių. Nors COVID-19 pandemija tiesioginės įtakos verslo apimčių mažinimui iki šiol nedarė ir, kaip teigia UAB „3d prototipai“ direktorius Karolis Kvietkauskas, gamybos apimtys šiuo metu išliko daugiau mažiau nepakitusios, tačiau tenka inicijuoti pokyčius ne tik siekiant užtikrinti būsimus užsakymus, tačiau ir perdėliojant vidinius procesus.

Didelis dėmesys yra skiriamas darbuotojų saugai. Reaguodami į šalyje paskelbtą karantiną, LITEK™ įmonių vadovai, norėdami maksimaliai apsaugoti savo darbuotojus, suteikė galimybę dirbti nuotoliniu būdu, o produkciją gaminančius darbuotojus, kurie negali dirbti nuotoliniu būdu,  paskirstė pamainomis, kad tarp jų būtų laiko tarpas, skirtas darbo priemonių ir įrengimų dezinfekcijai.

Iššūkiai

Kaip ir visame pasaulyje, taip ir LITEK™ įmonių atveju, COVID-19 pandemija daro įtaką verslui. „Labiausiai jaučiasi sumenkęs naujų užsakymų srautas. Kita sritis – eksporto ribojimai dėl uždarytų karantinui  universitetų ar net ištisų valstybių. Tiekimas/komponentų gavimas šiuo metu prisitaikė prie naujų sąlygų, o gamyboje naudojamų žaliavų ir medžiagų tiekimo terminai net sutrumpėjo“ – teigia UAB „EKSMA Optics“ gamybos direktorius Ramūnas Valauskas. Nors šiuo metu nėra jaučiama didelio nerimo, tačiau atšaukiamos parodos, mokslinės konferencijos, kiti renginiai, ribojamas keliavimas tarp pasaulio šalių bei kiti trukdžiai ilguoju periodu turės neigiamą įtaką ir lazerinių bei inžinerinių technologijų įmonių veiklos rezultatams. UAB „Optonas“ direktoriaus G.Jakubėno įsitikinimu, „tik nuo visos visuomenės sąmoningumo ir sąžiningo karantino taisyklių laikymosi priklausys ne tik pandemijos trukmė, bet ir prognozuojamos  ekonominės krizės mastas“.

Naujos galimybės

pasndemija skatina vienytisLITEK™ lazerinių technologijų įmonių vadovai tiki, kad įveikus COVID-19 gali atsiverti ir naujos galimybės. „Daugiau investuojame į naujų sprendimų paruošimą, kad laikotarpis po krizės būtų išnaudojamas kuo efektyviau“, – teigia UAB „Ekspla“ direktorius K. Jasiūnas. Tokios kritinės situacijos yra puikus metas įmonės susitelkti į inovacijų, naujų produktų ar paslaugų kūrimą. Optimistiškai nusiteikęs ir UAB „Integrali skaidulinė optika“ pardavimų direktorius Jaroslav Kodz: „Bet kokiu atveju anksčiau ar vėliau po krizės ateina rinkos atsigavimas. Mes jį matome kaip labai realų šansą garsiai apie save pasakyti pasauliui“.

Pagalba medikams

Lietuvos įmonės padeda medikams gamindamos apsaugines priemones nuo viruso, o Lietuvos lazerių sektorius teikia pagalba jau ne vieną dešimtmetį kurdamas lazerius, kurie yra skirti medicininiams tyrimams. „Kuriame lazerius, kurie ateityje gali padėti tirti bei efektyviau kovoti su  įvairiomis žmonijos ligomis, tame tarpe ir virusinėmis infekcijomis tokiomis kaip COVID-19“ – teigia UAB „Integrali skaidulinė optika“ pardavimų direktorius Jaroslav Kodz.

Padėti tiems, kurie šiuo metu kovoja epidemijos centre, anot UAB „Ekspla“ turi kiekvienas. UAB „Ekspla“ Vilniaus savivaldybės medikams padovanojo antbačius (bachilus), pirštines ir užsakė 1000 apsauginių veido skydų bei ragina kitus prisidėti pagal savo galimybes. Tik išlikdami vieningi gebėsime greičiau įveikti kilusias negandas.