LITEK™ įmonės demonstruoja veržlumą
Nors 2021 metai, COVID-19 pandemijos akivaizdoje, buvo iššūkių metai daugeliui Lietuvos pramonės įmonių bei visai pasaulio ekonomikai, tačiau LITEK™ klasterio narės demonstravo veržlumą, kurdamos naujus produktus, investuodamos į skaitmenizavimą bei gamybinių pajėgumų plėtrą. Šie veiksniai prisidėjo prie sektoriaus augimo bei konkurencingumo išlaikymo tarptautinėje erdvėje – teigė K. Ananičienė, LITEK™ klasterio vadovė.
Infrastruktūros plėtra bei skaitmenizavimas
UAB „EKSMA Optics“ baigė statyti naują lazerių komponentų ir optikos įrangos mokslinių tyrimų ir gamybos technologijų kūrimo centrą. Nuo šiol optinių ir elektro-optinių lazerių komponentų, lazerių optikai ir kristalams skirtų dangų gamyba, sistemų ir mazgų surinkimas ir moksliniai tyrimai bus vykdomi vienoje vietoje – 7,3 tūkst. kv. m ploto gamybos ir tyrimų centre, aprūpintame pažangiausiomis inžinerinėmis sistemomis. Bendros investicijos į gamyklos pastatą ir naują įrangą siekia 15 mln. Eurų. Anot EKSMA Optics rinkodaros ir verslo plėtros direktoriaus D. Kuzmos, naujos gamyklos poreikį lėmė sparti įmonės plėtra ir siekis sukoncentruoti gamybą vienoje vietoje, nes iki šiol įmonė tyrimams ir gamybai naudojo keletą skirtingų patalpų Vilniuje. Naujo pastato įmonės plėtrai turėtų užtekti iki 2025 metų, kuomet įmonės pardavimų apimtys, planuojama, pasieks 25 mln. eurų.
Technologinę infrastruktūrą plečia kita optinių komponentų gamintoja bei vystytoja UAB „Altechna„. Altechna marketingo vadovė Greta Vaitkevičiūtė teigia, kad šiuo metu įmonė yra augimo ir investavimo etape. Klientų ratas bei jų poreikiai sparčiai auga, tad atitinkamai didėja ir projektų kompleksiškumai bei užsakymų mąstai. 2021 m. buvo patvirtintas ambicingas 6.6 mln. Eur investicijų paketas. Dalis investicijų bus nukreipta į naujų patalpų įsigijimą, likusi investicijų dalis bus skirta dviejų naujų optinių dangų garinimo įrenginių bei papildomos optinių elementų metrologinės ir valymo įrangos įsigijimui. Šios investicijos leis pasiekti geresnę elementų kokybę ir parametrus, išgauti geresnę masto ekonomiją, bei daugiau nei du kartus padidins įmonės gamybinius pajėgumus. Bus įrengtos ir naujos švarios patalpos optinių mazgų surinkimui. Tokia plėtra suteiks galimybę padvigubinti dabartines pajamas per artimiausius 3-4 metus.
UAB „Arginta Group“ inžinerinės pramonės bei metalo apdirbimo gamykla „Arginta Engineering“ plečiasi ir įsigijo Suomijoje, Outokumpu mieste, veikiančią beveik 20.000 kv. m „Outotec Turula Oy“ gamyklą. Gamyklos apyvarta 2020 m. viršijo 30 mln. Eur. O su jos buvusia savininke – Suomijos koncernu „Metso Outotec Group“ – „Arginta“ dirba nuo 2003 m. „Investicija leis reikšmingai pakelti „Arginta Engineering“ gamybos pajėgumą ir apyvartą, pasiūlyti klientams platesnio spektro gamybos paslaugas. Taip pat planuojame vykdyti kompetencijų mainus tarp „Outotec Turula Oy“ ir „Arginta Engineering“. Šie mainai leis mūsų darbuotojams Lietuvoje semtis naujų įgūdžių ir patirties iš suomiškos įmonės“, – bendrovės išplatintame pranešime pirkinį komentavo Tomas Jaskelevičiaus, „Arginta Engineering“ vadovas.
UAB „Sargasas„, atsižvelgdamas į rinkos augimo potencialą bei plėsdamas inovatyvių gaminių pasiūlą ir pasinaudodamas ES struktūrinių fondų lėšomis, skaitmenino gamybos procesus . Tam, kad būtų užtikrintas didesnis konkurencingumas ir našumas, įmonėje įdiegtos naujos robotų sistemos, kurios paspartins gamybos procesą ir užtikrins, kad jame bus mažiau broko taip pat bus užtikrinta aukštesnė darbo ir produktų kokybė.
UAB „Esemda„, plėsdama paslaugų spektrą ir siekdama didesnio operatyvumo, įsigijo ir pradėjo naudoti MOPA tipo lazerinį įrenginį, skirtą plastikinių bei aliuminių korpusų ir spausdintinio montažo plokščių graviravimui ar spalvotam žymėjimui (brūkšniniams kodams, serijos numeriams, tekstams, logotipams). Nuo šiol, turėdama šį įrenginį, įmonė galės užtikrinti greitesnes bei tikslesnes kompleksines elektronikos gamybos paslaugas ir toliau kryptingai judėti vieno svarbiausių savo tikslų link – būti bene lanksčiausiu elektronikos gamybos partneriu. Taip pat parėjusiais metais UAB „Esemda“ buvo suteiktas „Baltosios bangos“ ženklas, vienijantis patikimas, skaidrų verslą vystančias įmones. Įmonės vienas iš tikslų – siekti skaidraus bei atsakingo santykio su klientais ir partneriais teikiant elektronikos gamybos paslaugas.
Naujų produktų kūrimas
UAB „LITILIT“ 2021 metai buvo itin sėkmingi. Metų viduryje buvo pateiktas į rinką įmonės produktų flagmanas – industrinis femtosekundinis lazeris Indylit 10. Tai yra unikali naujausios kartos lazerinė platforma, kuri turi daugybę pritaikymų elektronikos bei puslaidininkių pramonėse, medicinoje, oftalmologijoje bei moksle. Išskirtinis šio produkto bruožas yra itin aukštas atsparumas aplinkos poveikiui, pasyvus aušinimas ir pritaikomumas masinei gamybai. Šios lazerinės platformos kaina yra viena žemiausiu rinkoje lyginant su analogiškų parametrų produktais. Metų pabaigoje kitas LITILIT produktas Neolit buvo nuominuotas prestižiniam Prism Awards apdovanojimui. Finale jis pateko tarp garbingų „Industrial Lasers“ kategorijos nominantų apdovanojimui. Tai – svarbus pripažinimas pasaulinėje fotonikos bendruomenėje.
UAB „EKSPLA“ kartu su partneriais Medicininės lazerinės įrangos gamintoja „PhotoSana“ bei VMTI Inovatyvios medicinos centras sėkmingai įgyvendino projektą „Ultraspartūs lazeriai terapijai ir diagnostikai“ (ULA). Projekto metu buvo sukurti du produktai: pikosekundinė estetinės medicinos lazerinė sistema ir antros harmonikos plataus lauko mikroskopas. Pirmoji sistema – sertifikuotas medicininis prietaisas, skirtas konkrečioms indikacijoms gydyti. Pagrindinis kuriamos pikosekundinės estetinės medicinos lazerinės sistemos inovatyvumas yra impulso trukmė, kuri yra mažiausiai keturis kartus trumpesnė nei rinkoje esančių pikosekundinių lazerinių sistemų. Ši sistema labai naudinga pacientams – jie gaus veiksmingesnę, saugesnę ir greitesnę nepageidaujamų darinių šalinimo procedūrą, žymiai greičiau galės grįžti į visuomeninį gyvenimą. Antrasis produktas – mikroskopijos sistema, kuriama kaip diagnostinis prietaisas įvairioms biologinių audinių patologijoms nustatyti taip pat vystyti diagnostinius metodus. Šis mikroskopas turi galimybę sužadinti ir registruoti dvifotonę fluorescenciją. Tai įgalina atskirti patologines sritis, neatliekant bandinių dažymo, užtikrina greitesnį bandinių vertinimą bei leidžia atlikti daugiau tyrimų per trumpesnį laiką. Anot UAB „EKSPLA“ vyriausiojo pardavimų vadovo Mantvydo Jašinsko, bendri inovaciniai projektai ne tik sukuria naujus produktus, bet ir įgytų naujų žinių pagalba leidžia atnaujinti esamą produktų platformą. „Projekto metu pavyko pagerinti mūsų gaminamo femtosekundinio lazerio Femtolux 3 pluošto erdvines charakteristikas bei spindulio krypties ilgalaikį stabilumą. Geresnės lazerio specifikacijos užtikrins aukštą kokybę ir dažnį klientų taikymuose“ – teigia jis.
Tarptautinės vertės grandinės ir tinklaveika
Fizikos instituto mokslo ir technologijų parkas (FIMTP), LITEK™ koordinatorius, kartu su partneriais iš įvairių Europos Sąjungos valstybių startavo tarptautiniame H2020 projekte „PhotonHub Europe: One-Stop-Shop Open Access to Photonics Innovation Support for a Digital Europe“. Projekto tikslas – sukurti „vieno langelio” principu veikiančią prieigą prie aukščiausių kompetencijos centrų tinklo ir sukurti tvarią mokslinių tyrimų ir inovacijų paramos ekosistemą, naudingą MVĮ, kuri padės paspartinti fotonikos technologijų įsisavinimą ir integravimą į novatoriškus produktus siekiant padidinti Europos pramonės konkurencingumą bei skatinti naujus verslo modelius. Teikiant paslaugas, didžiausias dėmesys bus skiriamas šiems sektoriams: sveikatos, biotechnologijų, gamybos, žemės ūkio, maisto, gynybos ir saugumo, kosmoso, skaitmeninė, automobilių, energetikos. Daugiau informacijos: www.photonhub.eu
2021 metų pabaigoje Europos Komisija patvirtino projekto BIGINN, kurio tikslas yra sutelkti klasterius, siekiant išnaudoti Didžiojo mokslo (angl. „Big Science“) infrastruktūrų inovacijų ir tarptautinio bendradarbiavimo potencialą su verslu. Bus atliekamos ne tik įvairios analizės, tačiau ir organizuojamos verslo misijos į didžiausius mokslo centrus – CERN, ESA, ELI ir kt. BIGINN projektą įgyvendins 3 Europos klasteriai iš skirtingų šalių: BigScience.dk (Danija), INEUSTAR (Ispanija) ir LITEK™ (Lietuva). Projektas, kurio trukmė 24 mėnesiai, iš dalies finansuojamas pagal COSME programą iš Europos Sąjungos, bendras biudžetas 496 261 EUR. Daugiau informacijos: www.biginn.eu