Lazerinis mikroapdirbimas. Apžvalga
Lietuvoje lazeriai nuo pat jų atsiradimo pradžios tapo labai populiaria tyrimų ir gamybos sritimi. Nors lazerinės technologijos Lietuvoje ir buvo pradėtos naudoti kiek daugiau nei prieš 50 metų, tačiau lazeriniu mikroapdirbimu buvo pradėta domėtis tik nuo šio amžiaus pradžios. Mikroapdirbimas – tai technologija, leidžianti medžiagose apdirbti struktūras mikrometrų dydžių eilės. Šiuo metu ji yra viena populiariausių tyrimų sričių, leidžiančių skirtingiems Lietuvos sektoriams (nuo tyrimų centrų iki universitetų ir lazerinių sistemų gamintojų) susijungti ir ieškoti bendrų lazerinio mikroapdirbimo technologijų kūrimo sprendimų.
Itin tikslus medžiagų mikroapdirbimas tapo pagrindiniu tikslu, ieškant ar kuriant patikimas bei konkurencingas pramonines technologijas. Mokslas ir pramonė jau daugiau nei 15 metų bendradarbiauja kuriant naujas su mikroapdirbimu susijusias technologijas, kurios vėliau gali būti pritaikytos tiksliam mikrokomponentų apdirbimui, selektyviam struktūrų kūrimui, stiklo ar safyro apdirbimui ir kt. Daugiau informacijos apie lazerinio mikroapdirbimo paplitimą ir galimybes Lietuvoje galima rasti bendrame Sauliaus Mikalausko (UAB „Elas“ direktorius) ir Gedimino Račiukaičio (FTMC lazerinio technologijų skyriaus vadovas) straipsnyje „Laser microfabrication in Lithuania“.
Mikroapdirbimo technologijos yra kuriamos ir Lazerinių ir inžinerinių technologijų klasteryje LITEK. Šiuo metu yra įgyvendinami net du Eurostars tarptautiniai projektai.
Pirmasis projektas – MultiLas, prasidėjęs 2016 m. sausio 1d., kuriame dalyvauja LITEK narys UAB „Elas“. Prie projekto veiklų, taip pat, prisideda prancūzų įmonė „Amplitude Systems“, kuri šiuo metu kuria didelės galios femtosekundinį lazerį. Šis sugebės difrakciniais optiniais elementais išdalintu pluoštu lygiagrečiai gręžti keliasdešimt skylių vienu metu. Difrakcinių elementų gamyba rūpinasi Izraelio kompanija „Holo/or“. UAB „ELAS“ bus atsakingas už atskirų komponentų sudėjimą į galutinio produkto prototipo surinkimą ir visų reikalingų tyrimų atlikimą. Pasak UAB „ELAS“ direktoriaus Sauliaus Mikalausko, dabar laukiama kol lazeris bus pagamintas ir perduotas jiems. Po atliktų tyrimų bus galima pradėti gaminti galutinį įrenginį – stakles. Numatoma projekto pabaiga 2017m. gruodis.
Antras projektas, kuriame dalyvauja net trys LITEK nariai UAB „ELAS“, „Amplight Kg“ ir FTMC, prasidėjo dar visai neseniai – 2016m. birželio 1d. Projekto tikslas – pagaminti įrenginį su didelio impulso energijos lazeriu, skirtą įvairių struktūrinių didelio ploto paviršių gamybai (vandenį atstumiantys, nesitepantys ir kitokie specialūs paviršiai). „Amplight Kg“ yra atsakinga už didelės energijos femtosekundinio lazerio gamybą. FTMC tiria dvi paviršių apdirbimo technologijas: daugiapluoščio lygiagretaus apdirbimo ir interferencinio apdirbimo, o UAB „ELAS“ po atliktų tyrimų ir pagaminto didelės impulso energijos lazerio turės sukurti galutinį įrenginio prototipą. Projektas tęsis dar du metus.