Prieiga prie fotonikos inovacijų – kiekvienam verslui
Šiuo metu Europoje veikia daugiau nei 24 mln. mažų ir vidutinių įmonių (MVĮ), kurios sukuria net 99 proc. Europos BVP. Tačiau dėl palyginti didelės rizikos ir mažo turimo kapitalo, šios įmonės nėra linkusios „stačia galva“ investuoti į inovatyvių technologijų integraciją savo gamybos procesuose – pasak ekspertų, tai didžiausia problema, su kuria susiduriama skaitmeninant procesus. Europos Komisija, siekdama paskatinti mažas ir vidutines įmones diegti naujausias technologijas bei didinti konkurencingumą, 2021-2025 m. per projektus PULSATE ir PhotonHUB skiria daugiau kaip 7,4 mln. Eur finansavimą fotonikos ir lazerinėmis technologijomis grįstų sprendimų išbandymui (angl. test before invest).
Pasak Lazerinių ir inžinerinių technologijų klasterio (LITEK™) koordinatorės Kristinos Ananičienės, tokiu būdu siekiama sumažinti egzistuojančias verslo procesų ar produktų modernizavimo kliūtis: „Norime, kad naujausi fotonikos bei lazerinių (angl. laser-based) pažangiosios ir pridėtinės gamybos technologijų sprendimai būtų prieinami įvairių industrijų įmonėms Lietuvoje ir visoje Europopje. Šių iniciatyvų dėka Lietuvos medicinos, inžinerinės pramonės, sveikatos priežiūros, apsaugos ir gynybos, žemės ūkio, maisto pramonės bei kitų sektorių įmonės turės unikalią prieigą prie didžiausių ES fotonikos kompentencijų centrų. Taip pat atsivers galimybės „pritraukti“ finansavimą technologijų perdavimo eksperimentams. Papildomai bus paruoštos darbuotojų kvalifikacijos kėlimo programos, „vieno langelio“ principu veikiantis tarptautinis ekspertų tinklas, padėsiantis įmonei rasti geriausiai konkrečiai situacijai tinkantį technologinį sprendimą.“ – teigia K. Ananičienė.
Fotonika – raktas į pramonės skaitmenizavimą
Fotonika – tai mokslas ir technologijos, susijusios su šviesos valdymu ir panaudojimu įvairiose srityse: nuo informacijos perdavimo optinėmis skaidulomis, bekontakčių daviklių, itin tikslių lazerinių pjovimo ar suvirinimo sistemų iki neinvaziniais metodais vykdomo vėžinių ląstelių identifikavimo ar akies operacijų. Galima teigti, kad fotonika yra viena pamatinių mokslo sričių, lėmusių skaitmenizacijos galimybę.
Optinių jutiklių bei lazerinės spektroskopijos dėka žemės ūkio bei maisto gamybos sektoriuje galima realiu laiku fiksuoti ir atlikti maisto žaliavos analizę, identifikuoti produktų ar atmosferos taršą, bakterijų ar pesticidų kiekį. LIDAR sistema suteikia galimybę paruošti tikslius didelių teritorijų 3D žemėlapius, nustatyti derliaus apimtį. LIDAR taip pat plačiai taikoma automobilių ar robotikos srityje, kuriant autonomines mašinas.
Skaiduliniai sensoriai pritaikomi statybų sektoriuje, siekiant identifikuoti struktūrinius defektus. Aukštos energijos lazerinės sistemos pritaikomos pramonėje, atliekant didelių apimčių itin tikslius metalo, plastiko, stiklo ar net tekstilės pjūvius, apdorojant jų paviršius, suteikiant medžiagoms naujas savybes. Tai tik keletas fotonikos panaudojimo įvairiose pramonės srityse pavyzdžių, jau dabar darančių didelę įtaką įmonių gamybos procesų ar produktų modernizavimui.