a

LITEK veiklos koordinatorius
VĮ „Fizikos instituto mokslo ir technologijų parkas“

Savanorių pr. 235 Vilnius, LT-02300
Telefonas: 8 5 266 16 40
Faksas: 8 5 260 23 17
El. paštas: info@litek.lt

LITEK™ > Įvykiai  > UAB „Ekspla“ pagamino 4 mln. eurų vertės lazerį SYLOS

UAB „Ekspla“ pagamino 4 mln. eurų vertės lazerį SYLOS

Lazerinių ir inžinerinių technologijų klasterio LITEK narė UAB „Ekspla“ kartu su kita lazerių gamintoja UAB „Šviesos konversija“ įvykdė 2014 m. laimėtą ELI-ALPS (Extreme Light Infrastructure – Attosecond Light Pulse Source) užsakymu projektą ir pagamino 4 mln. eurų vertės ultratrumpų impulsų lazerį SYLOS. Per kelis mėnesius lazerinė sistema bus pervežta iš Lietuvos į Vengriją, Šegedo miestą, kur bus instaliuota užsakovo laboratorijose.

Lazerinė sistema, pasak Eksplos generalinio direktoriaus Kęstučio Jasiūno, yra išskirtinė keliais aspektais. Pirmiausia ši sistema yra viena iš galingiausių sistemų pasaulyje, galinti generuoti 10 femtosekundžių (10-15 sekundės) ir dar trumpesnius impulsus. Jos pagaminimo metodas taip pat išskirtinis – buvo naudojama Lietuvoje sukurta ir ištobulinta OPCPA (optinių parametrinių moduliuoto spektro impulsų stiprintuvų) technologija.

„Malonu pastebėti, kad tokia pakankamai sudėtinga ir iššūkius keliančių parametrų sistema buvo pagaminta laikantis sutartų grafikų ir specifikacijų“ – minėjo Prof. Karoly Osvay, ELI-ALPS tyrimo technologijų direktorius.

ELI-ALPS yra vienas iš trijų ELI projekto metu kurtų lazerinių centrų. Kiti du centrai – Rumunijoje ir Čekijoje. ELI – ALPS centras ypatingas tuo, jog jame įrengtos lazerinės sistemos leis generuoti labai trumpus kelių atosekundžių trukmės impulsus (10-18 sekundės). Jie bus panaudoti vykdant fundamentaliuosius tyrimus, tiriant elektronų judėjimą atomuose ir molekulėse.

Šiuo metu Ekspla dar taip pat kartu su JAV „National Energetics“ įgyvendina kitą – 40 mln. JAV dolerių vertės (37,8 mln. eurų) projektą, kurio metu sistema bus įrengta Čekijos laboratorijoje. Anot „Eksplos“, šis projektas jau baigiamojoje fazėje ir lazeris baigiamas surinkti JAV laboratorijose.

Šaltinis: www.ekspla.lt