a

LITEK veiklos koordinatorius
VĮ „Fizikos instituto mokslo ir technologijų parkas“

Savanorių pr. 235 Vilnius, LT-02300
Telefonas: 8 5 266 16 40
Faksas: 8 5 260 23 17
El. paštas: info@litek.lt

LITEK™ > Pranešimai  > Lietuvos mokslo premijos Ekspla darbuotojams

Lietuvos mokslo premijos Ekspla darbuotojams

Kovo 4 d. Lietuvos mokslo premijų įteikimo ceremonija tapo dar vienu įrodymu, kad Lietuva – viena iš pasaulio lyderių lazerinių technologijų kūrime. Šiemet technologijos mokslų srities premija buvo skirta mokslininkų grupei, kurios darbai reikšmingai prisidėjo prie lazerinių technologijų plėtros. Tarp apdovanotųjų – LITEK narės UAB „EKSPLA“ mokslo vadovas Andrejus Michailovas ir didelio intensyvumo lazerių inžinierius konstruktorius Jonas Adamonis taip pat Rimantas Budriūnas, Tomas Stanislauskas iš UAB „Light Conversion“, Vilniaus universiteto Lazerinių tyrimų centro vyriausias mokslo darbuotojas Arūnas Varanavičius. Jų indėlis į darbų ciklą „Didelės galios kelių optinių ciklų impulsų šaltiniai ekstremalios šviesos technologijoms (2009–2023)“ tai 47 moksliniai straipsniai, paskelbti Lietuvos ir užsienio mokslinėje spaudoje, 9 patentai, o svarbiausia tyrimai, kurie prisidėjo prie to, jog buvo sukurti pažangūs didelio intensyvumo lazeriai ir ženkliai išplėtotos jų taikymo galimybės mokslo bei pramonės srityse.

 Bendradarbiavimas-  kelias į sėkmę

Ši sėkmės istorija prasidėjo dar 2000-aisiais, kai dabartinio Fizinių ir technologijos mokslų centro (FTMC), UAB „EKSPLA“, UAB „Light Conversion“ ir Vilniaus universiteto mokslininkai pradėjo bendrus lazerinių technologijų tyrimus. Gavę užklausą dėl plataus spektro lazerio impulsų stiprintuvo, mokslininkai ėmėsi kurti specifinius lazerius, remdamiesi optinio parametrinio čirpuotų impulsų stiprinimo (OPCPA) technologija. UAB „EKSPLA“ vaidmuo šiame procese buvo itin svarbus. Įmonės mokslininkai ir inžinieriai, vadovaujami Andrejaus Michailovo, aktyviai dalyvavo kuriant ir tobulinant didelės galios kaupinimo lazerius, kurie yra būtini OPCPA technologijai. 2014 m. „EKSPLA“ ir „Light Conversion“ konsorciumas laimėjo paraišką ir sukūrė didelio pajėgumo lazerinę sistemą SYLOS, skirtą ELI-ALPS (ELI Attosecond Light Pulse Source) mokslinių tyrimų centrui Vengrijoje. Ši sistema leidžia mokslininkams atlikti fundamentalius tyrimus rentgeno spinduliuotės, 4D vaizdinimo, biologijos, gyvybės ir atosekundžių mokslų srityse.

Nauja mokslininkų ir inžinierių karta

Kartu su naujausiomis technologijomis išaugo ir nauja mokslininkų bei inžinierių karta, kurie įgytas kompetencijas sėkmingai taiko tiek moksliniuose tyrimuose, tiek versle. Jų žinios ir gebėjimai leidžia Lietuvos lazerinių technologijų įmonėms pasaulinei rinkai pasiūlyti inovatyvius produktus taip pat plėsti jų taikymo galimybes įvairiose srityse.

UAB „EKSPLA“ ir kitų Lietuvos lazerinių technologijų įmonių sėkmė – tai puikus pavyzdys, kaip mokslas ir verslas gali bendradarbiauti ir pasiekti išskirtinių rezultatų.

Daugiau informacijos: Pažangūs lazeriai ir sistemos mokslui ir pramonei — Ekspla