a

LITEK veiklos koordinatorius
VĮ „Fizikos instituto mokslo ir technologijų parkas“

Savanorių pr. 235 Vilnius, LT-02300
Telefonas: 8 5 266 16 40
Faksas: 8 5 260 23 17
El. paštas: info@litek.lt

LITEK™ > Įvykiai  > Naujos galimybės Naujojoje Zelandijoje

Naujos galimybės Naujojoje Zelandijoje

2018m. birželio 29 dieną Vilnius Tech Park viešėjo Lietuvos Garbės konsulas Naujojoje Zelandijoje John Algis Mak, kuris skaitė pranešimą apie verslo kūrimo galimybes šioje šalyje. Naujoji Zelandija laikoma mažiausiai reguliuojama ir atviriausia ekonomika pasaulyje, o eksporto lygis siekia  30% bendrojo vidaus produkto.

Garbės konsulas labai prisidėjo ir prie lazerinių ir inžinerinių technologijų sektoriaus populiarinimo, kai šių metų vasarį Lazerinių ir inžinerinių technologijų klasteris LITEK™ organizavo verslo misiją į Australiją ir Naujają Zelandiją. Misijos tikslas – išžvalgyti esančias rinkų potencialą, užmegzti tiesioginius kontaktus ir rasti technologinio ar komercinio bendradarbiavimo galimybių su įmonėmis, tyrimų centrais, universitetais, asociacijomis, pristatyti Lietuvos ir kitų Europos šalių inovacijas fotonikos srityje, populiarinti Lietuvos lazerinių ir inžinerinių technologijų sektorių ir jo įmones.

LITEK™ atstovams misijoje talkino ir Lietuvos Respublikos užsienio reikalų diplomatų delegacija, vadovaujama viceministro Dariaus Skusevičiaus. Kaip teigia LITEK™ tarptautinės plėtros vadovas Linas Eriksonas, su ministerijos diplomatų pagalba ne tik radome eksporto skatinimui reikalingą informaciją, tačiau ir  užmezgėme naudingas pažintis su vietos valdžios ir verslo atstovais, taip pat tarpininkavome užmezgant tiesioginius ryšius tarp Naujosios Zelandijos universitetų, mokslo institucijų ir įmonių Lietuvoje.

Didelę Naujosios Zelandijos BVP dalį sudaro pajamos iš žemės ūkio produkcijos – daug dėmesio skiriama šios srities moksliniams tyrimams ir inovacijoms, kurios leidžia produkcijai konkuruoti pasauliniu mastu. Šalyje veikia net keletas universitetų, intensyviai dirbančių žemės ūkio kryptyse. Ne išimtis ir lazerinių tyrimų centrai bei laboratorijos, kur mokslinių tyrimų kryptys kyla iš vietinės rinkos poreikių – vystomos technologijos pritaikomos mėsos perdirbimo pramonėje, žuvininkystėje, vaisių ir daržovių, miškų ūkyje.

„Inovavimo tradicijos šalyje susiklostė istoriškai, kai naujakuriai prieš 180 metų ėmė steigti gyvenvietes ir miestus.Dėl Naujosios Zelandijos geografinio uždarumo jiems reikalingos įrangos ar medžiagų reikėdavo laukti ištisus mėnesius ar net metus, todėl dažnai tiesiog tekdavo susigalvoti ir pasigaminti įrangą patiems iš saloje turimų medžiagų ir įrankių. Šis „pasidaryk pats“ požiūris išlikęs iki šių dienų – pramonės įmonės noriai priima ir diegia šalies tyrimų laboratorijose kuriamas naujoves ir pačios dalyvauja jų vystyme“, – dalijosi įžvalgomis LITEK™ vadovas Julius Paužolis.

Valstybė intensyviai finansuoja inovacijų kūrimo ir diegimo projektus pramonės įmonėse, skatindama tyrimų centrų ir tradicinės pramonės įmonių bendradarbiavimą.

„Keletas įgyvendintų projektų pavyzdžių įdiegiant fotonikos technologijas tradicinėje pramonėje kuriuos matėme – skerdienos išpjaustymo robotas, veikiantis konvejeryje, optinų daviklių pagalba atliekantis precizinius pjūvius individualizuotai pagal kiekvienos avies skerdienos matmenis; optinė kamera, akimirksniu įvertinanti vaisių skaičių ant obels; pramoninė geldučių atidarinėjimo įranga, atliekanti precizinius pjūvius atsižvelgiant į kiekvienos geldutės formą; lazerinio mikro-apdirbimo technologijomis pagamintas prietaisas su mikro-kanalais pieno kokybei įvertinti; opto-akustiniai metodai medienos tvirtumui įvertinti, sistemos vaisiams ir uogoms rūšiuoti“, – vardijo Julius Paužolis. Pasak jo, šiuo metu panašių pavyzdžių siekiame ir Lietuvoje, kad kuriami ir gaminami aukštos kokybės optiniai komponentai ir lazerinės sistemos pasiektų ne tik pasaulinio lygio universitetų laboratorijas, tačiau lazerinės technologijos galėtų būti integruojamos bei pritaikomos ir tradicinės pramonės šakose Lietuvos gamybos įmonėse taip pat paspartintų pramonės transformaciją.