Mokslininkų indėlis į pramonės modernizavimą
Ketvirtoji pramonės revoliucija įgauna vis didesnį pagreitį ir jos įtakoje, žingsnis po žingsnio, modernizuojama visa pasaulio pramonė. Pramonės modernizaciją skatina įmonių siekis tobulinti bei efektyvinti gamybą mažinant gamybos kaštus tuo pačiu didinant pelningumą. Bendradarbiaujant su mokslo instuticijomis yra kuriamos pažangios technologijos, kurios įdiegtos įmonėse, sukuria vertę ne tik verslui, bet ir visai visuomenei.
Kadangi Lietuvoje, kaip ir visame pasaulyje, lazerinių technologijų pramonė yra viena perspektyviausių industrijos sričių, įmonės, pasinaudodamos Europos Sąjungos investicijomis, plėtoja mokslinius tyrimus.UAB „Nova Fabrica“ su Valstybinio mokslinių tyrimų instituto Fizinių ir technologijos mokslų centro (FTMC) mokslininkų pagalba siekia sukurti du didelio patikimumo, sąlyginai nebrangius, integruojamus, gamybai ir komercinimui parengtus produktus: bekontaktės elektrinės varžos ir ultravioletinių spindulių pralaidumo matavimo sistemas, kurios skirtos matuoti plonasluoksnių plėvelių kokybę, bei, remiantis rezultatais, optimizuoti jų gamybos procesus.
Lazerinių technologijų poreikis paskatino šios srities startuolių steigimąsi, kurių kuriami produktai gali pasiūlyti inovatyvius sprendimus pramonės įmonėms. UAB „Optomenas“ – 2017 m. įkurta aukštųjų technologijų įmonė, siekianti intensyviai bendradarbiauti su mokslo institucijomis bei vystyti ir gaminti optinius komponentus, pritaikytus konkrečioms pramonės šakoms ir jų specifiniams poreikiams. Įmonė siekia tapti rinkos lyderiu, tiekiančiu pramonei aukščiausios kokybės produktus už konkurencingą kainą. Atsižvelgdama į lazerių ir lazerinių sistemų rinkoje egzistuojančius iššūkius, UAB „Optomenas“ su ES investicijų pagalba planuoja sukurti daugiasluoksnių dielektrinių dangų kompleksinį gamybos procesą (technologiją), kuris leistų aukštos kokybės lazerinių optinių komponentų rinkos kainą sumažinti keletą kartų iki daugeliui vartotojų prieinamo lygio. Sukurta optinių komponentų su dielektrinėmis dangomis gamybos technologija leis ne tik ženkliai sumažinti aukščiausių charakteristikų lazerinių optinių komponentų kainas, bet ir gaminti geresnėmis techninėmis charakteristikomis pasižyminčius produktus.
Lazerinės technologijos ne tik prisideda prie pramonės įmonių modernizacijos, bet ir pačios sparčiai tobulėja.
UAB „Integrali skaidulinė optika“, bendradarbiaudama su Valstybinio mokslinių tyrimų instituto Fizinių ir technologijos mokslų centro (FTMC) mokslininkais, planuoja sukurti, pagaminti ir testuoti skaidulinio lazerio-stiprintuvo kaupinimo mazgo maketą, kurio išskirtinumas yra tai, kad kaupinimo spinduliuotė įvedama tiesiogiai į kaupinimo skaidulą per laisvą erdvę, lygiai taip pat išvedama sustiprinta lazerinė spinduliuotė. Tokiu būdu bus siekiama kelis kartus padidinti sustiprintų šviesos impulsų energiją. Sukurtasis skaidulinio lazerio-stiprintuvo kaupinimo mazgo maketas bus universalus ir minimaliai jį modifikavus bus galima pagaminti kaupinimo mazgą kito tipo skaiduliniams lazeriams bei stiprintuvams.
UAB „Altechna coatings“ – viena didžiausių optinės inžinerijos įmonių Centrinės ir Rytų Europos regione, kuri specializuojasi optinių dangų, lazerių sistemų komponentų ir optinių įrenginių vystymo ir gamybos srityje, nuolat ieško inovatyvių ir pažangių technologinių sprendimų, įgalinančių klientams pasiūlyti aukščiausios kokybės produktus. Įmonė šiuo metu įgyvendina projektą „Padidinto atsparumo UV lazerio spinduliuotei optinių elementų prototipų sukūrimas“, kuriuo bus siekiama sukurti atsparius UV lazerio spinduliuotei skaidrinančių elementų prototipus, pritaikant ėsdinimą argono (AR) plazmoje įvairių rūšių kvarco pagrindukams, ir ištestuoti jų optines bei fizines savybes. UAB „Altechna coatings“ projekte bendradarbiaudama su FTMC mokslininkais sudarys sąlygas klientams pasiūlyti unikalia technologija paruoštus (ėsdintus) standartinius pagrindukus, ant kurių suformuotos AR dangos pasižymės du ir daugiau kartų didesniu atsparumu UV lazerio spinduliuotei.
Įsitvirtinti tarp lazerių gamintojų, siūlančių femtosekundines sistemas, tikisi UAB “Ekspla”, laimėjusi finansavimą projektui “Išradimo „Femtosekundinių šviesos impulsų gavimo būdas ir lazerinis šaltinis“ patentavimas” ir tuo siekianti apsaugoti įmonės intelektinę nuosavybę tarptautinėje rinkoje. Šio išradimo Europos patentas leistų padėti pagrindus iki šiol tik laboratorijose kuriamų ultratrumpųjų impulsų generacijos ir stiprinimo sistemų (konkrečiai – faziškai moduliuotų ultratrumpųjų impulsų stiprinimo sistemų, angl. OPCPA) komercinimui.
Informacijos šaltinis: www.esinvesticijos.lt