a

LITEK veiklos koordinatorius
VĮ „Fizikos instituto mokslo ir technologijų parkas“

Savanorių pr. 235 Vilnius, LT-02300
Telefonas: 8 5 266 16 40
Faksas: 8 5 260 23 17
El. paštas: info@litek.lt

LITEK™ > Įvykiai  > Lengviau įžiebti lazerį ar sudominti visuomenę tiksliaisiais mokslais?

Lengviau įžiebti lazerį ar sudominti visuomenę tiksliaisiais mokslais?

Š.m. rugsėjo 14 d. Lazerinių ir inžinerinių technologijų klasteris LITEK™ kartu su savo nariais atvėrė duris plačiajai visuomenei, norinčiai iš arčiau pamatyti, kur gimsta visame pasaulyje pripažintos fotoninės technologijos. Klasteris jau trečius metus rengia programą Mokslo festivalio  „Erdvėlaivis žemė” dalyviams, o susidomėjimas organizuojamomis ekskursijomis auga kasmet – šiais metais visos vietos buvo užimtos jau per pirmąsias dienas nuo programos paskelbimo festivalio tinklalapyje!

Remiantis paskutiniais duomenimis, daugiau nei du trečdaliai Lietuvos darbdavių teigia, jog yra jaučiamas nuolatinis trūkumas kompetentingų ir kvalifikuotų darbuotojų. Lazerinių ir inžinerinių technologijų srityje veikiančioms įmonėms ir institucijoms situacija yra dar prastesnė, kadangi abiturientai kol kas dar vangiai renkasi tiksliuosius mokslus. Siekdami šią situaciją pakeisti ir dar mokyklos suole sužadinti susidomėjimą fizika, kitais gamtos ir tiksliaisiais mokslais, klasteris jau kelintus metus iš eilės atveria duris į veikiančias laboratorijas ir leidžia iš arčiau susipažinti su mokslinės veiklos vykdymu ne tik mokslo institucijose, tačiau ir pasaulinį pripažinimą pelniusiose aukštųjų technologijų įmonėse. Tokiu būdu stengiamasi ugdyti moksleivius ir skatinti juos siekti karjeros moksle. Kadangi ekskursijos atviros visai visuomenei, džiugu, jog kiekvienais metais vizitai susilaukia vis daugiau dalyvių, besidominčių Lietuvos pasiekimais ir norinčių praplėsti savo akiratį lazerinių ir inžinerinių technologijų srityje. Šiais metais dalyviai turėjo galimybę apsilankyti lazerių kūrimo dirbtuvėse, mokslininkų laboratorijose, susipažinti su lazerių veikimo principais bei 3D spausdinimo technologija. Pasiteiravus laboratorijose dirbančių mokslininkų, kas lengviau – įžiebti lazerį ar apšviesti visuomenę tiksliųjų mokslų srityje, atsakymas buvo vienareikšmis – dirbti su lazeriais. Pasak  Fizinių ir technologijos mokslų centro Lazerinių technologijų skyriaus darbuotojo dr. Romualdo Trusovo, su lazeriais viskas daugiau mažiau aišku, o išsamiai ir suprantamai paaiškinti laboratorijose vykstančius procesus paprastiems ekskursantams tampa tikru iššūkiu. Bet intriguojančiu ir labai svarbiu – antrino jam kolegos.

Nacionalinis Mokslo festivalis „Erdvėlaivis žemė“ – jau keturioliktus metus skaičiuojantis renginys, pirmąkart įvykęs 2004 metais Vilniuje ir Kaune. Mokslo festivalis tapo didžiausiu mokslo populiarinimo renginiu šalyje, siūlydamas visuomenei įvairias paskaitas, demonstracijas, ekskursijas, parodas ir kt. renginius įvairiausiuose šalies miestuose bei rajonuose. Kiekvienais metais festivalio renginiuose apsilanko daugiau nei 30 000 dalyvių.