a

LITEK veiklos koordinatorius
VĮ „Fizikos instituto mokslo ir technologijų parkas“

Savanorių pr. 235 Vilnius, LT-02300
Telefonas: 8 5 266 16 40
Faksas: 8 5 260 23 17
El. paštas: info@litek.lt

LITEK™ > Informaciniai  > Lietuvoje indai kurs vairavimo sistemą savavaldžiams automobiliams

Lietuvoje indai kurs vairavimo sistemą savavaldžiams automobiliams

Karinei žvalgybai produktus kurianti Indijos „Tonbo Imaging“ Lietuvoje planuoja įsteigti mokslinę laboratoriją, kurioje kurs autonominės transporto sistemos prototipą. Projektas vertinamas beveik 12 mln. Eur, jį užsibrėžta įgyvendinti per 3 metus.

Įmonės sukurta technologija, tikimasi, padidins autonominių transporto priemonių patikimumą, taip pat sumažins autonominių transporto priemonių kainą.

Apie norą bendradarbiauti su Lietuvos įmonėmis, kuriant automobilių pramonei pritaikytas vaizdo sistemas, „Tonbo Imaging“ atstovai užsiminė prieš metus lankydamiesi Lietuvoje.

Arvindo Lakshmikumaro, „Tonbo Imaging“ įkūrėjo ir generalinio direktoriaus, vadovaujama delegacija tuomet užmezgė ryšius su Lazerinių ir inžinerinių technologijų klasterio LITEK™ atstovais. Julius Paužolis, klasterio koordinatorius, sako, kad jeigu indams pavyks įgyvendinti tai, apie ką jie tuomet kalbėjo, bus įspūdinga.

„Ponas Lakshmikumaras užsiminė apie planus tyrimų centre įdarbinti bene 65 tyrėjus. Toks skaičius, vertinant mokslinių tyrimų skyrių dydį lietuviškose įmonėse, atrodo įspūdingai“, – pabrėžia LITEK™ koordinatorius

Įmonių grupė iš Bangaloro Indijoje projektuoja, gamina ir pritaiko pažangias vaizdo fiksavimo ir jutiklių sistemas, kurios leidžia pajusti, suprasti ir valdyti sudėtingą aplinką.

„Kliūtys, tokios kaip dūmai, dulkės, rūkas ir slepiamosios priemonės, smarkiai apsunkina žvalgybą ir navigaciją. „Tonbo Imaging“ siūlo sprendimų paketą, kuris sprendžia kritines problemas karo žvalgyboje. Bendrovės pasiūlymai susideda iš sudėtingų vaizdo fiksavimo priemonių, individualiai sukurtų taikomųjų programų, intelektinės nuosavybės teise apsaugotų produktų, kurių licencijas gali įsigyti įrangos gamintojai ar sistemų kūrėjai“, – rašoma 2008 m. įkurtos įmonės interneto svetainėje.

2012 m. į „Tonbo Imaging“ 15,2 mln. Eur investavo Kalifornijoje įsikūrusi rizikos kapitalo bendrovė „Walden Riverwood Ventures“ („WRV Capital“) – šiame finansavimo raunde taip pat dalyvavo „Qualcomm Ventures“ ir „Edelweiss Private Equity“. Tuomet bendrovę investuotojai įvertino apie 51 mln. Eur. Iš viso Indijos startuolis, kurio metinė apyvarta pernai siekė daugiau nei 12,7 mln. Eur, yra pritraukęs kiek daugiau nei 19 mln. Eur investicijų.

Pasaulinio lygio produktas

Lietuvoje „Tonbo Imaging“ pirmiausia įkurs mokslinių tyrimų ir eksperimentinės plėtros (MTEP) bazę ir įsigis reikiamos įrangos Projekto metu būtų sukurtas ir pasiūlytas rinkai pasaulio lygmeniu naujas produktas – autonominio vairavimo sistema (platforma), apimanti jutiklių, aplinkos suvokimo ir komunikacijos sistemas.

„Kuriamas produktas leis užtikrinti eismo saugumą, ypač esant blogoms oro sąlygoms ir blogam matomumui. Technologiniai sprendimai leis sumažinti atskirų sistemos komponentų gamybos kaštus ir pasiūlyti daugeliui galutinių vartotojų priimtiną sistemos kainą“, – teigiama Lietuvos verslo paramos agentūrai pateiktoje Indijos įmonės paraiškoje.

Projektui „Inovacinės autonominės transporto sistemos sukūrimui skirti moksliniai tyrimai ir eksperimentinė plėtra“ pagal priemonę „Smart FDI“ prašoma 5,2 mln. Eur ES investicijų, bendrovė į projektą investuos 6,55 mln. Eur.

Vytautas Jokužis, aukštųjų technologijų įmonių grupės „Elinta“ įkūrėjas, tikisi, kad indų projektas Lietuvoje nesibaigs sukurtu prototipu. Tačiau net ir tokiu atveju tokia investicija būtų naudinga, nes Lietuvos specialistai įgautų papildomų kompetencijų.

„Tai, kad užsienio aukštųjų technologijų įmonė investuoja Lietuvoje, – jau didelis pliusas. O kadangi projektas susijęs su savavaldžiais automobiliais, manau, prie jo būtų labai įdomu prisijungti ir mūsų inžinieriams, ir studentams. Ateitis priklauso aukštosioms technologijoms. Ir net jeigu užsienio investuotojas, baigęs projektą, iš Lietuvos išeis, mūsų specialistai bus įgavę daugiau kvalifikacijos, išugdysime daugiau pajėgaus inžinerinio personalo“, – svarsto UAB „Elinta“ vadovas.

Per 5 metus – 26 įmonės

Pagal priemonę užsienio inovatyvioms investicijoms pritraukti „Smart FDI“ šiuo metu yra pateiktos 7 paraiškos. Projektams finansuoti užsienio investuotojai prašo 12,95 mln. Eur ES lėšų. Kol kas finansavimas skirtas vienam projektui –1,6 mln. Eur gavo Izraelio „RICOR Systems 2011 – A.C.S. Ltd.“, kurianti unikalų produktą „Halo“, skirtą perimetrui stebėti ir saugumui užtikrinti.

Maksimali ES investicija į vieną projektą gali siekti iki 10 mln. Eur.

Pagal „Smart FDI“ iki šių metų pabaigos buvo planuota sulaukti 6 tinkamų finansuoti paraiškų, o iki šio ES finansinio laikotarpio lėšų panaudojimo pabaigos 2023 m. investuoti į 26 užsienio įmones, kurios sukurtų 55 gaminių, paslaugų ar procesų prototipus.

Teksto šaltinis: Verslo žinios