a

LITEK veiklos koordinatorius
VĮ „Fizikos instituto mokslo ir technologijų parkas“

Savanorių pr. 235 Vilnius, LT-02300
Telefonas: 8 5 266 16 40
Faksas: 8 5 260 23 17
El. paštas: info@litek.lt

LITEK™ > Pranešimai  > Lietuva – Ekstremalios šviesos infrastruktūros dalis?

Lietuva – Ekstremalios šviesos infrastruktūros dalis?

Šiuo metu Švietimo ir mokslo ministerija kartu su mokslo bei lazerinių technologijų vystymo atstovais sprendžia klausimą dėl Lietuvos įstojimo į Ekstremalios šviesos infrastruktūrą (ELI, angl. Extreme Light Infrastructure). Ekstremalios šviesos infrastruktūra (ELI) yra nauja mokslinių tyrimų infrastruktūra, svarbi visoje Europoje – jau yra įkurti 3 lazerinių tyrimų centrai Vengrijoje, Rumunijoje ir Čekijoje. Pradėjus visų trijų centrų veiklą 2018 m.,ELI konsorciumas turėtų pristatyti, kur bus statomas ir ketvirtasis. Mokslo bei lazerinių technologijų vystymo atstovai siekia, jog projektas būtų įgyvendintas Lietuvoje. Šiame centre būtų įrengtas 700 mln. Eur vertės galingiausias lazeris.

Lietuvos įstojimo į ELI klausimas jau sprendžiamas keletą metų. Praėjusios Vyriausybės kadencijos pabaigoje buvo sudėliotos prioritetinės finansavimo sritys ir stojimo klausimas įgavo aiškesnį pavidalą. Šiuo metu jau yra užpildytos visos reikalingos stojimo paraiškos. Lietuvai įstojus į šią infrastruktūrą atsiras reali galimybė, jog ketvirtasis lazerinių tyrimų centras bus įrengtas būtent čia. Nuo pat pradžių ELI konsorciumo buvo nustatyta, jog centrai bus įkuriami naujose Europos valstybėse, todėl šio centro Lietuvoje atsiradimo “tikimybė tikrai nenulinė” – teigia Petras Balkevičius – UAB Eksma direktorius ir Lietuvos lazerių asociacijos vykdantysis direktorius. Kol kas didžiausia konkurentė yra Lenkija dėl savo dydžio ir įtakos Briuselyje. Taip pat Prancūzija, kaip idėjos iniciatorė, įnirtingai siekia, kad nuostata centrus statyti naujose Europos valstybėse būtų panaikinta ir centras būtų statomas joje.

Naujas lazerinių tyrimų centras būtų pritaikytas specifiniams moksliniams tyrimams atlikti. Tai sukurtų ne tik papilomas darbo vietas ir pritrauktų užsienio mokslininkus, bet ir leistų vietos mokslininkams pasilikti savo šalyje ir sumažintų emigraciją. Lazerinių ir inžinerinių technologijų klasterio (LITEK) nariams toks centras sukurtų papildomų užsakymų galimybes, pakeltų apyvartą, įmonės turėtų progą plėstis ir prisidėti prie vienos didžiausių lazerinių tyrimų centro infrastruktūros kūrimo. Pasak Petro Balkevičiaus, didelio ir svarbaus kliento buvimas arti sukuria vietinėms įmonėms naujus užsakymus, bendradarbiavimo galimybes ir potencialą tobulėti. Pastatyti visi keturi, galingiausius pasaulio lazerius turintys, tyrimų centrai mokslininkams padėtų atsakyti į didžiuosius kylančius klausimus: kodėl Visatoje dominuoja medžiaga, o antimedžiagos nėra? Kokia tamsiosios energijos ir medžiagos sudėtis? Galimi atlikti moksliniai tyrimai taip pat taps aktualūs ir energetikos bei medicinos sričių mokslininkams.

Birželio 26-29 dienomis Miunchene vykstančioje vienoje iš didžiausių tarptautinių fotonikos parodų “Laser World of Photonics” susitiks Lietuvos ūkio ministras Mindaugas Sinkevičius su ELI konsorciumo atstovais ir aptars Lietuvos stojimo į ELI infrastruktūrą klausimus.