a

LITEK veiklos koordinatorius
VĮ „Fizikos instituto mokslo ir technologijų parkas“

Savanorių pr. 235 Vilnius, LT-02300
Telefonas: 8 5 266 16 40
Faksas: 8 5 260 23 17
El. paštas: info@litek.lt

LITEK™ > Įvykiai  > LITEK ™ nariai kovoje su virusu
Skydelio pjovimas CO2 lazeriu

LITEK ™ nariai kovoje su virusu

 

Lazerinių ir inžinerinių technologijų klasterio (LITEK ™) nariai kartu su partneriais sukūrė robotizuotą lazerinę apsaugos veido skydelių pjovimo sistemą, pagreitinusią darbą net 32 kartus. Sistema buvo sukurta panaudojus CO2 dujų lazerį PET plastiko skydelių gamyboje. Tai yra vienas iš glaudaus bei operatyvaus mokslo ir verslo bendradarbiavimo pavyzdžių lazerinių bei inžinerinių technologijų sektoriuje. Sprendimui rasti ir įgyvendinti prireikė vos kelių dienų.

 

Vienas didžiausių kovoje su COVID-19 virusu visuomenės iššūkių – spartus jo plitimas. Konfrontacija su virusu atsiliepia ne tik visuomenės sveikatai, saugumui, bet ir švietimo sistemai bei visai ekonomikai. Kol kas yra nustatyta, kad didelė dalis infekcinių lygų, tokių kaip tuberkuliozė, tymai ir kt., plinta oro lašeliniu būdu. Manoma, kad visą pasaulį sustingdęs virusas yra ne išimtis.

Virusas gali tykoti ore

Anot Fizinių ir technologijos mokslų centro (FTMC) Aplinkotyros skyriaus vadovės dr. Steigvilės Byčenkienės, sveikas žmogus kvėpuodamas, kosėdamas, čiaudėdamas, kalbėdamas emituoja (išskiria) įvairaus dydžio aerozolio daleles ir lašelius nuo 0,01 iki 500 μm. SARS-CoV2 viruso dydis siekia 0,060–0,140 μm, tačiau patekusios į aplinkos orą viruso dalelės prisitvirtina prie kvėpavimo takų sekretų lašelių arba aerozolio dalelių. Esminis skirtumas tarp lašelių ir aerozolio dalelių yra jų dydis, apsprendžiantis dalelių nusėdimo greitį (laiką, kiek laiko infekcija tvyros ore). Aerozolio dalelių dydis lemia ir jų elgseną bei nusėdimo kvėpavimo takuose vietą. Kuo smulkesnė dalelė, tuo lengviau ji patenka į plaučių alveoles. Taigi, esant dideliam pavojui užsikrėsti pavojingu virusu, yra ieškoma būdų, kaip apsisaugoti nuo jo. Vienas tokių būdų – veido uždengimas kauke, akiniais ar apsauginiu skydeliu.

LITEK ™ mokslo ir verslo sinergija kovoje su COVID-19 virusu

Staiga išplitus pandemijai po visą pasaulį ir atsiradus elementariausių apsaugos priemonių stygiui, įvairios pramonės šakos ėmė dairytis galimybių adaptuoti savo gamybos procesus ir prisidėti, kovojant su viruso plitimu. Viena tokių – UAB Terekas, įmonė gaminanti PET taros gamybai skirtus įrenginius bei įv. plastikinius butelius. Įmonė sumanė pakeitus PET plastiko 5L butelio formą iškirpti po du skydelius, tačiau susidūrė su problema, kad rankinis kirpimas atima daug laiko (vienam buteliui apie 4 min), kraštai gaunami aštrūs ir netolygūs, tad nutarė kreiptis į LITEK™ narius. Pripažinta, jog aukštos kokybės PET plastiko, plačiai naudojamo pramonėje, apsauginiai skydeliai yra efektyvi apsaugos priemonė. Tokie skydeliai apsaugo visą veido sritį nuo oro lašeliniu būdu plintančių kenksmingų bakterijų bei virusinių infekcijų, įskaitant COVID-19.

Parinktas CO2 dujų lazeris generuoja tolimąją infraraudonąją šviesą su bangos ilgiu arti 10 µm, kurią labai gerai sugeria skaidrus plastiko polimeras

LITEK™ klasterio nariai – FTMC bei UAB ELAS, kartu su partneriais UAB Elinta Robotics, apjungę savo jėgas, pasiekė neįtikėtinų rezultatų. Vos per tris dienas sugalvojo, kaip optimizuoti plastikinių veido apsaugų gamybą, plastiko pjaustymui pritaikant CO2 dujų lazerį bei įdiegė jį gamyboje. „Pavyko pasiekti 15 sekundžių bendrą gamybos ciklo laiką. Mūsų su partneriais sukurta lazerinė sistema apsauginį veido skydelį išpjauna per 7,5 sekundės. Tai tikrai didelis greitis, leidžiantis sparčiai ir efektyviai pagaminti daug kokybiškų, visiems reikalingų apsaugų nuo viruso plitimo“ – džiaugėsi FTMC Lazerinių technologijų skyriaus vadovas dr. Gedimino Račiukaitis.

FTMC lazeriais išpjaustyti apsauginiai veido skydeliai naudojami Klaipėdos krašto medikų, testuojami Kauno klinikose. Pirmoji siunta turėtų keliauti į Italiją, labiausiai nuo koronaviruso kenčiančią ES šalį.

„Terekas“ nuotr.