a

LITEK veiklos koordinatorius
VĮ „Fizikos instituto mokslo ir technologijų parkas“

Savanorių pr. 235 Vilnius, LT-02300
Telefonas: 8 5 266 16 40
Faksas: 8 5 260 23 17
El. paštas: info@litek.lt

LITEK™ > Informaciniai  > Skaitmeninimas – raktas pramonės įmonėms į sėkmę
skaitmeninimas

Skaitmeninimas – raktas pramonės įmonėms į sėkmę

Pastaruoju metu viešoje erdvėje pasirodo vis daugiau informacijos apie verslo skaitmeninimą. Tai iliustruoja augantį pramonės įmonių poreikį efektyviau organizuoti gamybos procesus. Apie šio proceso svarbą ir neišvengiamybę kalba ne tik tarptautiniai ekspertai, bet ir valstybinės institucijos. Skaitmeninimas yra viena iš Lietuvos prioritetinių krypčių, pristatytų Ekonomikos ir inovacijų ministerijos paruoštame skaitmeninimo veiklos plane „Lietuvos pramonės skaitmeninimo kelrodis 2019-2030“.

Kodėl pramonės skaitmeninimas toks svarbus?

Per pastaruosius penkerius metus pastebima, kad Lietuvoje gamybinių įmonių darbo užmokesčio sąnaudos pakilo apie 40proc, tuo tarpu paties sektoriaus produktyvumas – vos 14proc. (šaltinis: „Lietuvos pramonės skaitmeninimo kelrodis 2019-2030“). Taip sparčiai augant atotrūkiui tarp sąnaudų darbo užmokesčiui ir veiklos produktyvumo, kyla rizika Lietuvos gamybos sektoriaus konkurencingumui. Įžvelgiant tokias grėsmes ne tik Lietuvos pramonėje, tačiau ir daugelyje kitų išsivysčiusių šalių, verslas ir pati valstybė pastaraisiais metais skiria dideles investicijas produktyvumo, tuo pačiu ir konkurencingumo auginimui. Viena iš priemonių – skaitmeninimas.

Pramonės skaitmeninimas sudaro sąlygas akivaizdžiai padidinti produktyvumą, sumažinti išteklių naudojimą visuose vertės kūrimo grandinės etapuose bei padeda išlikti konkurencingiems tarptautinėje rinkoje. Verslo procesų ir kitų skaitmeninių sprendimų diegimas lėmė naujų verslo modelių sukūrimą, naujų paslaugų ar produktų rinkai pristatymą, naujų, aukštą pridėtinę vertę kuriančių specialistų, darbo  vietų sukūrimą ir kt. Skaitmeninimas tampa viena iš įmonių strateginių gairių, siekiant išlikti konkurencingais ir inovatyviais.

Lietuvos pramonės skaitmeninimo kelrodyje 2019-2030 ekspertai išskyrė 13 technologinių tendencijų, darančių didžiausią įtaką Lietuvos pramonės skaitmeninimui. Viena iš  šių, poveikį darančių, tendencijų yra fotonika.

Lazerinės technologijos padeda skaitmenizuoti procesus

Fotonika – mokslo sritis, susijusi su šviesos generavimu, valdymu ar manipuliavimu – viena pagrindinių skaitmeninimo technologijų, transformuojančių tradicinę pramonę. Fotonikos technologijos yra taikomos kuriant naujus ar iš esmės patobulintus produktus ar paslaugas daugybėje sričių – pvz. sveikata, žemės ūkis, gynyba, sauga, kosmosas, energetika ir kt.

Tradiciniai medžiagų apdirbimo būdai, tokie kaip pjaustymas, gręžimas, frezavimas, tekinimas vis dar dažnai yra naudojami masinėje gamyboje, nors lankstumo, apdirbimo greičio ir kokybės apribojimai reikalauja ieškoti naujų technologinių sprendimų. Pramoninė aplinka leidžia lazerius pritaikyti visų pirma adityvios  gamybos,  medžiagų  apdirbimo,  fotolitografijos,  telekomunikacijų,  jutiklių  sistemų  ir  tiksliųjų  matavimų srityse. Lazerinių technologijų diegimas gamybos grandinėje padeda pasiekti didesnį masinės gamybos lankstumą, apdirbimo greitį, kokybę, bei mažinti gamybos kaštus. Tai yra vieni iš pagrindinių pramonės skaitmeninimo tikslų bei siekių.

Lazerinių ir inžinerinių technologijų klasteris (LITEK™) ir jo nariai aktyviai dalyvauja fotonikos pagrindu susijusių skaitmeninimo technologijų kūrime bei diegime. LITEK™ yra vienas iš Lietuvos „LaserLT“ skaitmeninių inovacijų centro įkūrėjų, bei Europos fotonikos skaitmeninių inovacijų centro „PhotonHub Europe“ narių. „PhotonHub Europe“ savo aktyvią veiklą pradės 2021 m. sausį. Pagrindinis centro tikslas – padėti Europos MVĮ ir vidutinės kapitalizacijos įmonėms tapti stipriai konkurencingomis skaitmeninėmis įmonėmis, greičiau ir išmaniau diegiant fotonikos technologijas, tiesiogiai sukuriant ES daugiau kaip 1 000 naujų aukštųjų technologijų darbo vietų ir beveik 1 mlrd. EUR naujų pajamų ir rizikos kapitalo iki 2025 m.

Skaitmeninių technologijų diegimas LITEK™ įmonėse

Net ir didžiausios inovacijų kūrėjos turi dėti pastangas tam, kad augtų jų našumas, o rinkai galėtų pasiūlyti vis konkurencingesnius produktus ar paslaugas. Ne išimtis ir LITEK™ įmonės.  Lazerinių ir inžinerinių technologijų klasterio įmonės pasitelkdamos nuosavus išteklius bei pasinaudodamos Europos struktūrinių fondų pagalba, nuolat investuoja į savo gamybinių procesų tobulinimą bei efektyvumo didinimą.

LITEK™ narys UAB „Sargasas“ specializuojasi sudėtingų mechaninių detalių gamyboje, kurios naudojamos optomechanikos bei mokslinių lazerių srityje. Įmonė, pasinaudodama Europos struktūrinių fondų pagalba, jau yra įsidiegusi gamybos valdymo programą, leidusią padidinti darbo našumą. Anot Karolinos Papreckytės, UAB „Sargasas“ eksporto ir rinkodaros vadybininkės, jau dabar yra pastebimas akivaizdus darbo našumo, darbuotojų motyvacijos bei darbo spartos padidėjimas. Artimiausiu metu planuojama atnaujinti turimą gamybos valdymo platformą, siekiant dar patogiau ir dar paprasčiau planuoti ir realiu laiku stebėti vykdomą gamybos planą. Toks procesų sutvarkymas ir prieinamumas leidžia klientams suteikti itin operatyvias bei kokybiškas paslaugas.

Siekdama modernizuoti gamybinę bazę bei didinti darbo našumą ir efektyvumą, produkcijos kokybę bei pasiūlyti rinkai inovatyvius produktus, LITEK™ narys UAB „Altechna Coatings“ įgyvendina Europos struktūrinių fondų projektą, kurio tikslas – plėsti įmonės infrastruktūrą, skirtą optinių dangų ir jų technologijų kūrimui ir tuo pačiu didinti įmonės pardavimus. Projekto metu įmonė planuoja įsigyti ir gamybos procese įdiegti pažangią metrologinę įrangą bei didelio pajėgumo automatizuotą dangų dengimo sistemą , leidžiančias užtikrinti aukštą inovatyvių produktų kokybę bei tikisi, kad išaugęs darbo našumas bei sumažėję gamybos kaštai leis klientams pasiūlyti konkurencingas gaminamos produkcijos kainas. “Nors projektas yra vis dar vykdomas, bet jau paspartinome savo gamybos grandinės patikros dalį dirbdami nauju interferometru, o ateičiai tikimės padidinti savo konkurencingumą įdiegdami įrangą kuri suteiks 10 kartų didesnius optinių elementų užkrovimus per gamybos procesą” – jau pasiektos pažangos rezultatais džiaugiasi UAB „Altechna Coatings“ MTEP projektų vadovas Dr. Justinas Butkus.

LITEK™ narys UAB „Optonas“ nuo 2009m. užsiima specialiųjų optinių komponentų gamyba ir atlieka optinių ir/ar kitų elementų padengimą interferencinėmis dangomis. Per 11 veiklos metų UAB „Optonas“ sukaupė išskirtinės patirties bei gebėjimų bazę, kuri sudaro sąlygas rinkai pasiūlyti unikalius gaminius: įmonės gaminama optika yra dengiama oksidinėmis, fluoridinėmis, bei metalinėmis aukso, sidabro, aliuminio dangomis bei šiuo metu yra vertinama kaip viena geriausių rinkoje.

Dalis gamyboje naudojamų įrengimų yra virš 30 metų senumo ir reikalauja pastovios priežiūros, bei technologinių atnaujinimų. Pasinaudojus Europos struktūrinių fondų parama, yra įgyvendinami gamybos procesų skaitmeninimo projektai, leisiantys maksimaliai automatizuoti gamybos procesą ir gauti maksimaliai patobulintas produkto charakteristikas.  Pagrindiniai projektų uždaviniai – gamybos procesų įrangos su integruotomis skaitmeninėmis technologijomis įdiegimas. „Dalyvaujame projektuose siekdami maksimaliai pagerinti optinių komponentų kokybę, optimizuoti ir automatizuoti gamybinius procesus tuo pačiu išlikti konkurencingiems nuolat tobulėjančioje lazerinių technologijų rinkoje“ – teigia UAB „Optonas“  direktorius Gintas Jakubėnas.